Specifika skupinové výuky
- Vytváříme prostor pro spolupráci a vzájemné učení
Ve skupinové výuce klademe důraz na spolupráci žáků, dáváme jim příležitost přispět svými schopnostmi a znalostmi k řešení komplexních problémů. Cílem je vést žáky k vzájemnému učení a rozvoji kreativity a kritického myšlení.
- Podporujeme hlubší zkoumání a experimentování
Výuka je koncipována tak, aby umožnila žákům pronikat do náročnějších témat a rozvíjet individuální zájmy. Vedeme žáky k samostatnému vyhledávání informací, zkoumání, experimetování a vyvozování závěrů.
- Výuka směřovaná k rozvoji měkkých dovedností
Klademe důraz na rozvoj komunikace, spolupráce, empatie, leadershipu a schopnosti řešit konflikty. Žáci jsou při samostatných i skupinových pracech vedeni k zodpovědnosti, plánování úkolů, hledání kompromisu.
- Pečujeme o wellbeing dětí a rozvíjíme emocionální inteligenci
Škola není jen o vědomostech a dovednostech, ale zejména u žáků s nadáním může být spojena s výzvami jako je perfekcionismus, pocit nadřazenosti, izolace, zvýšené citlivosti nebo nepohody. Zaměřujeme se proto i na podporu v oblasti emocionálního rozvoje.
- Vyhodnocujeme individuální pokrok a silné stránky žáků
Do výuky je zařazována průběžná evaluace a sebehodnocení, které umožňuje žákům reflektovat svůj pokrok a identifikovat oblasti pro zlepšení. Každý žák má možnost pravidelně konzultovat své pokroky s učiteli, kteří mohou adekvátně reagovat na jeho konkrétní potřeby a podněty.
- Vedeme žáky k zodpovědnosti za sebe a své okolí
Zejména ve vyšších ročnících podporujeme žáky s nadáním k zapojení a iniciaci žákovských aktivit a projektů, což vede k větší spokojenosti a pocitu smysluplnosti z procesu vzdělávání, stejně jako k navázání nových vztahů s žáky z běžných tříd a pochopení, že nadání má mnoho podob a forem.
Projekt IQáček
Od roku 2010 se na Úvoze zaměřujeme na vzdělávání žáků s nadáním a mimořádným nadáním.
Ve skupině kooperují žáci nadaní (popřípadě nadprůměrní) a mimořádně nadaní. Skupina bývá naplněna do počtu 16 žáků na 1. stupni a do počtu 18 dětí na 2. stupni(bývá doplněna do počtu…).
Nastavení pomyslné, přibližně stejné startovací čáry pro děti srovnatelných schopností a nadání, na níž přirozeně navazuje intenzivní rozvoj nejen akademických dovedností, ale i sociálních a emočních, poskytuje vyšší úroveň vzdělávání ve skupině rovnocenných partnerů s podobnými zájmy a vysokou mírou vnitřní motivace k učení.
Spolupráce mimořádně nadaných a nadaných dětí ve skupině také brání projevům nadřazenosti, despektu či izolaci, kterým tyto děti často čelí při individuální integraci v běžných třídách. V méně početné skupině je možné částečně redukovat cyklické opakování učiva a počáteční akcelerace učiva probíhající převážně na 1. stupni je postupně nahrazována jeho obohacováním formou rozšiřování či prohlubování pak na 2. stupni
Pokračování výuky na druhém stupni
Na druhém stupni naší školy dochází ke změně charakteru výuky. Důvodem je odchod části žáků na víceletá gymnázia, a proto třídy doplňujeme na základě přijímacího řízení. Na nové složení kolektivu reagujeme úpravou výuky, která se více zaměřuje na rozvoj klíčových kompetencí (soft skills).
V matematice si výuka částečně zachovává akcelerované tempo, v ostatních předmětech naopak probíráme témata do větší hloubky. Větší motivovanost žáků k učení nám zpravidla umožňuje ponechat jim v tomto procesu větší samostatnost a dát více prostoru oblastem jejich zájmu.
Zároveň klademe velký důraz na rozvíjení zodpovědnosti, a to nejen za vlastní výsledky, ale i za celkový chod třídy a školy. Podporujeme aktivní zapojení žáků do školního dění. Povzbuzujeme je k přípravě programů pro mladší spolužáky, k spoluúčasti (či samostatné organizaci) na školních akcích a k zapojení spolužáků z jiných tříd. Tímto způsobem dochází k vzájemnému učení a předávání cenných zkušeností.
Mnozí žáci si také velmi cení možnosti prakticky využít a ukázat své silné stránky a dovednosti, v nichž vynikají, a dále se v nich zdokonalovat. Příkladem jsou aktivity jako organizační skupina žákovského parlamentu (Úvozanky), různé sportovní turnaje, šachový turnaj, tematický den pro předškoláky či výukové programy pro mladší spolužáky.
Naším cílem není nabízet stejný obsah jako víceletá gymnázia. Naopak, chceme poskytnout to, na co na gymnáziích často nezbývá prostor: podmínky pro rozvoj individuálních zájmů, vstřícný přístup učitelů ke specifickým potřebám žáků a menší kolektiv. Postupně zavádíme formativní hodnocení, rozšiřujeme nabídku volitelných předmětů a zavádíme i předměty, ve kterých se žáci v rámci ročníku promíchávají do skupin podle úrovně. S každou skupinou pracujeme individuálně, abychom jim zajistili výuku, která maximálně rozvíjí jejich potenciál.
Přijímací řízení pro budoucí žáky 6. ročníku se koná v květnu. Bližší informace budou průběžně zveřejňovány zde na webových stránkách a také na sociálních sítích školy.
Pro školní rok 2025/2026 plánujeme naplnit třídu do předpokládaného počtu 20 žáků.
Miniiqáček
Škola pracuje i s nadanými předškoláky formou kroužku Miniiqáček.
Kroužek je primárně určen pro předškoláky, jejichž rodiče se rozhodli pro vzdělávání dítěte formou skupinové výuky nadaných.
Těmto dětem většinou nestačí běžná předškolní příprava ve školkách ani edukativně stimulační skupinky v budoucích školách. Jsou to většinou děti s akcelerovanými matematickými nebo čtenářskými dovednostmi, malí zvídálkové, kteří mají oproti vrstevníkům specifické zájmy.
Lektorky pracují s dětmi metodou NTC, což je soubor technik a speciálně sestavených cvičení, které vedou ke zvýšení efektivity využívání intelektových schopností. Kombinují různé techniky - motorická cvičení, učení symbolů, procvičování pozornosti a analytického myšlení, využití hudby a jiné tak, aby efektivně stimulovaly zvyšování počtu neuronových spojení v mozku. Trénink přispívá k rozvoji pohybové koordinace a motorických schopností a pozitivně působí také v prevenci dyslexie a počínajících poruch učení.
Kroužek probíhá od listopadu do dubna, vždy ve středu 13.30 - 14.30.
Přihlašování je možné od 25.8. 2025 na indrova@zsuvoz.cz.