Specifika výuky na 2. stupni
Přechod na druhý stupeň základní školy představuje pro naše žáky významný krok a zároveň změnu spojenou s odlišným nastavením výuky. Jednou ze zásadních "novinek" je předmětové vyučování, kdy se o každý předmět stará specializovaný pedagog. To přináší nejen prohloubení odbornosti, ale také rozmanitost ve vyučovacích přístupech, na kterou se žáci postupně adaptují.
S tím souvisí i změna metod výuky, které kladou větší důraz na samostatnost žáků. Zásadní je každodenní práce ve školním systému Edupage. Jeho prostřednictvím žáci komunikují s vyčujícími, hlídají si důležité termíny a úkoly, řídí se zadanými pokyny či sledují případné změny ve výuce. Zároveň žákům postupně otevíráme prostor pro realizaci vlastních nápadů a projektů, ať už se jedná o aktivity pro mladší spolužáky, organizaci školních sportovních turnajů, či jejich originální tvůrčí počiny. Tímto způsobem učíme žáky nejen aktivně přistupovat k učení, ale také přebírat zodpovědnost za své nápady a jejich realizaci.
Velký důraz klademe na práci s třídními kolektivy. Vyučující v úzké spolupráci se školním poradenským pracovištěm (ŠPP) cíleně pracují na budování pozitivního klimatu a prevenci rizikového chování. Důležitým nástrojem v této oblasti je postupné zavádění tripartitních setkání (od školního roku 2025/2026 pro 6. a 7. ročník), které umožní společně s žáky a rodiči hledat cesty k jejich úspěchu a pohodě.
Pro zajištění větší individualizace výuky zavádíme v angličtině a matematice (zde od školního roku 2025/2026 v 6. ročníku) výuku v úrovňových skupinách. Tato flexibilní forma umožňuje žákům pracovat tempem a způsobem, který jim nejlépe vyhovuje, s možností celoročního přestupu mezi skupinami podle jejich aktuálních potřeb a pokroků.
V oblasti hodnocení přecházíme k formativnímu přístupu a častěji využíváme různé formy zpětné vazby namísto tradičního známkování. Žáci se tak setkají například s hodnocením v procentech či s informací o dosaženém počtu bodů, což napomáhá lépe porozumět jejich silným stránkám a oblastem, na kterých je třeba dále pracovat. Vyučující hodnotí často žáky slovně, a to jak v případě konkrétních činností tak při souhrném zhodnocení vybraného období. Slovním komenářem doplňujeme i známky na vysvědčení u jednotlivých předmětů (od školního roku 2025/2026 v 6. a 7. ročníku).
Ve vyšších ročnících naši žáci získávají možnost volby druhého cizího jazyka a následně si vybírají i část předmětů formou pololetních či celoročních seminářů. Tato nabídka jim umožňuje prohloubit svůj zájem o konkrétní oblasti a rozvíjet se v tom, co je skutečně baví a motivuje, což je v tomto věku velmi důležité pro udržení chuti do učení.
Věříme, že tento komplexní přístup pomáhá našim žákům úspěšně zvládnout přechod na druhý stupeň, rozvíjet jejich samostatnost, zodpovědnost a zájem o učení a připravit je na další vzdělávací cestu.
Přijímání žáků na 2. stupeň (včetně tříd s akcelerovanou výukou)
Přijímání do běžných tříd 2. stupně
Žáky do tříd 2. stupně (6.-9. ročník) přijímáme průběžně v průběhu školního roku. Přijetí je možné v závislosti na aktuálním zájmu a momentálně dostupné kapacitě školy v daném ročníku.
Přijímání do akcelerované třídy
Zákonní zástupci žáků mají rovněž možnost zažádat o přijetí do akcelerovaných tříd. Do 6. třídy se koná výběrové řízení (viz. níže). O zařazení dítěte do třídy v 7. až 9. ročníku se rozhoduje na základě osobního pohovoru s dítětem a jeho zákonnými zástupci.
Specifika výuky v akcelerovaných třídách naleznete na samostatné stránce věnované tomuto projektu.
Přijímací řízení do 6. ročníku akcelerovaných tříd
Pro přijetí žáků do 6. ročníku akcelerovaných tříd probíhá samostatné výběrové řízení. Termín konání pro školní rok 2025/2026 bude upřesněn (pravděpodobně 3. června 2025).
- Pro přihlášení k výběrovému řízení je nutné vyplnit online přihlašovací dotazník, který bude zveřejněn na našich webových stránkách [ZDE] od 15. května 2025. Předem je také nezbytné zaslat vyplněný dotazník týkající se dítěte, jehož šablonu naleznete ke stažení ZDE.
- Vyplněný a naskenovaný dotazník prosím pošlete cerna@zsuvoz.cz (do předmětu uveďte "dotazník - 6.C") do 23. května 2025.
Součástí přijímacího řízení jsou různé aktivity zaměřené na posouzení logického myšlení, kreativity a schopnosti řešení problémů (včetně práce ve skupině). Dále je prováděn vědomostní a dovednostní test a následně probíhá individuální pohovor s dítětem.
Celé přijímací řízení se koná odpoledne po skončení běžné výuky a trvá přibližně 2 hodiny. Zákonní zástupci se přijímacího řízení neúčastní. Cílem je pozorovat autentické reakce dětí v prostředí jejich vrstevníků a posoudit jejich schopnost adaptace na novou situaci a přístup k řešení zadaných úkolů.
Třída bude doplněna do maximálního počtu 17-20 žáků.
---